Spletno stran ste izdelali v WordPressu, saj vam je bila zelo všeč ena izmed ogledanih predlog, ki ste jo našli in tudi namestili. Temo lahko urejate, da jo lahko prilagodite svojim željam, glede na postavitev, barve, pisavo in druge elemente. Spremembe dizajna lahko uredite z urejanjem CSS kode ali pa tudi s programskim jezikom PHP in ste tako spreminjali tudi kodo .php datotek.
Vaša spletna stran je oblikovno sedaj točno takšna kot ste si jo zamislili. Čez nekaj časa pa je možnost posodobitve vaše predloge teme (te so kar pogoste), saj to pomeni odpravljene napake, dodatne funkcionalnosti in boljšo hitrost delovanja. Seveda jo posodobite, kar je tudi pravilno. Nato pa presenečenje, ki je žal negativno. Vse spremembe, ki ste jih ročno uredili v preteklosti, so izginile. Sedaj se niti ne spomnite kaj vse ste spremenili.
Naj vas potolažim, saj niste edini, ki se mu je to zgodilo. Prav tako se da vse urediti nazaj kot je bilo, če uporabite rezervne kopije. Vseeno pa vam to lahko povzroča nekaj nevšečnosti, če ne veste kaj ste predhodno že uredili, saj jih boste morali po posodobitvi ponovno urediti.
Z uporabo tako imenovane child teme teh težav ne bi imeli. Da bi razumeli, zakaj je to pomembno, je najprej treba razumeti razmerje med nadrejenimi in podrejenimi temami.
Kaj je nadrejena tema (parent tema) v WordPressu?
Nadrejena tema ali parent tema je popolna tema. To pomeni, da vključuje datoteke predlog WordPress in sredstva potrebna za delovanje teme.
Datoteki index.php in style.css (glavna predloga oziroma slogovne datoteke) sta edini obvezni datoteki predloge. Vendar bo večina tem vključevala tudi datoteke PHP, lokalizacijske datoteke, grafiko, Javascript in/ali besedilne datoteke.
Vse teme veljajo za nadrejene teme — razen podrejenih tem. Spodaj si poglejmo podrobneje, kaj je podrejena tema in prednosti, ki jih ponuja lastnikom spletnih strani WordPress.
Kaj je podrejena tema (child tema) v WordPressu?
Podrejena tema je podtema, ki podeduje videz in funkcije nadrejene teme. Ko spremenite podrejeno temo, se te hranijo ločeno od datotek nadrejene teme.
Prednosti ustvarjanja child teme
Glavne prednosti uporabe child WordPress teme so:
- Nadrejeno temo lahko posodobite, brez da bi izgubili ročno urejene spremembe.
- Namesto da bi morali ustvariti grafično predlogo povsem od začetka, lahko nadgradite predlogo, ki že obstaja, in tako bistveno pospešite čas razvoja spletne strani.
- Ohranite lahko vse funkcionalnosti nadrejene teme, medtem ko zgolj prilagodite videz spletne strani svojim željam.
- Če kasneje želite preiti na prvoten videz ali funkcionalnosti, child temo preprosto izključite.
- To je tudi odličen način za spoznavanje WordPress programske kode in delovanje grafičnih predlog.
Namestitev child teme bi morala biti vedno ena izmed prvih stvari, ki jih opravite po inštalaciji WordPress sistema in izbiri grafične predloge. Zato si v nadaljevanju preberite, kako jo namestiti, aktivirati in ustrezno nastaviti.
Kako ustvariti podrejeno temo v WordPressu, korak za korakom?
Ustvarjanje podrejene teme v WordPressu v le nekaj korakih. Spodaj bomo podrobno obravnavali vsakega, da boste lahko sledili. Ta predstavitev bo kot primer uporabila privzeto temo WordPress Twenty Twenty-One.
1. korak: Ustvarite mapo podrejene teme
Najprej ustvarite mapo, kamor lahko postavite vse datoteke predloge svoje podrejene teme. Če želite ustvariti to mapo, boste uporabili upravitelja datotek na nadzorni plošči vašega ponudnika spletnega gostovanja.
Kliknte na upravitelj datotek (File Manager) v cPanel ponudnika gostovanja
Ko odprete upravitelja datotek, kliknite mapo public_html. Nato kliknite mapo wp-content.
Poiščite mapo z oznako »teme«. Nato v orodni vrstici na vrhu zaslona kliknite +Folder.
Poimenujte to mapo z imenom nadrejene teme in dodajte »-child« na konec. Če bi torej ustvarjali podrejeno temo Twenty Twenty-One, bi mapo poimenovali »twentytwentyone-child«.
Ta mapa bo imenik za vašo podrejeno temo.
2. korak: Ustvarite slogovno datoteko za podrejeno temo
Datoteka style.css
vsebuje nekaj splošnih informacij o grafični predlogi, njeno glavnino pa predstavljajo stili oz. CSS koda, s katero videz spletne strani prilagodite svojim željam.
V orodju File Manager z desnim miškinim gumbom kliknite na novo ustvarjeno datoteko style.css
in izberite Uredi (ang. Edit). Če se vam prikaže pojavno okno, še enkrat kliknite na Uredi (ang. Edit).
Zdaj imate odprto prazno style.css
datoteko, v katero povsem na vrh skopirajte naslednje:
/* Theme Name: Twenty Fifteen Child Theme URI: https://wordpress.org/themes/twentyfifteen/ Description: Twenty Fifteen Child Theme Author: Janez Novak Author URI: https://vasadomena.si/ Template: twentyfifteen Version: 1.0.0 License: GNU General Public License v2 or later License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html Tags: light, dark, two-columns, right-sidebar, responsive-layout, accessibility-ready Text Domain: twentyfifteenchild */
Upoštevajte poševnice in zvezdice. Te pomenijo, da bo ta koda »zakomentirana« v CSS, tako da je WordPress ne poskuša izvesti.
CSS po meri lahko dodate pozneje, ko boste pripravljeni začeti prilagajati svojo podrejeno temo. Za zdaj , kliknite Shrani, da bo ta slogovna tabela shranjena v imenik vaše podrejene teme.
Ste datoteko style.css
prilagodili svoji spletni strani? S klikom na modri gumb Save Changes v desnem zgornjem kotu shranite spremembe in urejevalnik zaprite.
Zdaj se v WordPress administraciji pomaknite v sekcijo Videz (ang. Appearance) -> Teme (ang. Themes). Child tema bi na seznamu grafičnih predlog morala že biti vidna.
3. korak: Datoteka za urejanje funkcionalnosti
Datoteka functions.php
vam omogoča, da na svoji spletni strani spreminjate obstoječe in dodajate nove funkcionalnosti. Kot smo že ugotovili, omenjeno datoteko potrebujete tudi zato, da bo WordPress v child temi naložil stile, ki so shranjeni v style.css
od parent teme.
V urejevalniku datotek (File Manager) v nadzorni plošči cPanel se pomaknite v mapo child teme. Z desnim gumbom kliknite na prej ustvarjeno datoteko functions.php
in izberite Edit. V primeru pojavnega okna še enkrat kliknite Edit. Nato v urejevalnik kode vnesite naslednje:
<?php add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles' ); function enqueue_parent_styles() { wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri() . '/style.css' ); }
4. korak: Namestite in aktivirajte podrejeno temo
Podrejeno temo namestite na enak način kot katero koli temo. Imate dve možnosti: mapo lahko prekopirate na spletno mesto s FTP ali pa ustvarite in naložite datoteko zip podrejene tematske mape.
Če želite naložiti datoteko, pojdite na nadzorno ploščo WordPress in kliknite Videz > Teme > Naloži. Nato izberite imenik podrejene teme
Ko je naložena, kliknite Aktiviraj.
Dobra novica: vaša podrejena tema je zdaj aktivna! Edina težava je, da je videti popolnoma tako kot vaša nadrejena tema. Čas je za prilagoditev.
5. korak: Prilagodite podrejeno temo
Če želite prilagoditi podrejeno temo, verjetno boste začeli z dodajanjem CSS v datoteko style.css v imeniku vaše podrejene teme. To je eden najlažjih načinov za spreminjanje vaše teme. Ne glede na to, ali želite prilagoditi barvno shemo,, tipografijo ali drugo temeljno zasnovo elementov nadrejene teme preprosto dodajte kodo v slogovno tabelo svoje podrejene teme pod komentarjem glave. Ta koda bo preglasila kodo v slogovni tabeli vaše nadrejene teme.
Če želite spremeniti funkcionalnost nadrejene teme, morate po drugi strani dodati funkcije v datoteko functions.php v imeniku vaše podrejene teme.
Na primer, če želite piscem in drugim uporabnikom omogočiti, da oblikujejo svoje objave na različne načine, potem lahko uporabite funkcijo add_theme_support(). Da jim omogočite oblikovanje objav kot zapiskov , povezave, a galerijo slik, citatov, posamezno sliko ali videoposnetek, potem bi v datoteko functions.php v imeniku podrejenih tem dodali naslednje:
add_theme_support ( 'post-formats', array ( 'aside', 'gallery', 'quote', 'image', 'video' ) );
“Med začetno in zapiralno oznako PHP vaše datoteke lahko postavite poljubno ali poljubno število funkcij.
Končano! Vaša podrejena tema je pripravljena. Preizkusite svojo spletno stran v okolju WordPress, nato pa potisnite spremembe v živo.
WordPress podrejena tema ne deluje
Ali vaša podrejena tema ne deluje? Tukaj je nekaj stvari, ki jih morate preveriti.
1. Ponovno preverite svojo datoteko functions.php
Prepričajte se, da ste v datoteko functions.php dodali slogovno datoteko podrejene teme. Če niste Če ste jo postavili v čakalno vrsto, se vaša podrejena tema ne bo naložila. Vaše spletno mesto bo ostalo na nadrejeni temi, tako da bo videti v redu; težava je v tem, da spremembe, ki jih naredite v podrejeni temi, ne bodo prikazane na sprednji strani Glejte zgornji korak 3, da dodate kodo za postavljanje v čakalno vrsto v datoteko PHP.
2. Prepričajte se, da ste datoteko poimenovali »style.css«
Preverite, ali ste svoj list CSS poimenovali »style.css«, ne »stylesheet«. .css.” Ker je »style.css« standardna konvencija o poimenovanju programa WordPress, bo uporaba tega imena datoteke omogočila, da bo vaša datoteka functions.php samodejno vedela, da je to vaša lista slogov. Če datoteko slogov poimenujete kako drugače, datoteka functions.php ne bo mogla da ga pridobite in upodabljate končnemu uporabniku.
3. Počistite predpomnilnik
Poskusite počistiti predpomnilnik WordPressa – vaš brskalnik vam morda prikazuje starejšo različico vašega spletnega mesta. Druga možnost je, da odprete svoje spletno mesto v oknu brez beleženja zgodovine in si ogledate vaše objavljene spremembe. Če ste namestili vtičnik za predpomnilnik za izboljšanje hitrosti spletnega mesta, ga deaktivirajte, medtem ko delate na podrejeni temi.
4. Dodajte !important svoji kodi CSS
Če nadrejena tema še vedno prepisuje podrejeno temo Koda CSS, dodajte !important elementom, ki ste jih spremenili. To bo na silo preglasilo vse, kar je napisano na listu CSS nadrejene teme. Dodali bi !important tik pred podpičjem, takole:
"p { background-color: gray !important; }
Pravilo !important se lahko uporablja za ID-je, razrede CSS in standardne elemente HTML, kot so odstavki, tabele, naslovi in drugo. Če želite izvedeti več o tej lastnosti, si oglejte Kako uporabljati lastnost !important v CSS.
5. Obrnite se na podporo za svojo temo ali preverite tematski forum
Če ste izvedli vse te korake in se CSS še vedno ne nalaga, je čas, da se obrnete na skupino za podporo svoje teme ali preverite forum teme na WordPress.org. Vaša zadnja možnost, ima to prednost, da vam daje odgovore, specifične za vašo temo. Razvijalec vaše teme WordPress je morda uporabil kodo po meri ali implementiral drugačen sistem poimenovanja za datoteke teme.
Vaša child tema v WordPressu je ustvarjena
Ste sledili enemu izmed opisanih postopkov kreiranja WordPress child teme? Potem se zagotovo strinjate, da vse skupaj še zdaleč ni tako zapleteno, kot se morda sprva zdi.
Čeprav za samo delovanje spletne strani uporaba child teme ni nujna, pa vam vsekakor svetujemo, da podrejeno temo uporabite. Prednosti uporabe so številne: nadgradite lahko obstoječo grafično predlogo in se na ta način izognete pripravi grafične predloge povsem od začetka; vaše spremembe bodo varne pred bodočimi posodobitvami teme; če bo šlo slučajno kaj narobe, pa se lahko z le nekaj kliki vrnete na delujočo parent temo.